Smítkova jeskyně – Hruboskalsko

Popis:

Jeskyně, kde se za Druhé světové války ukrýval horolezec Joska Smítka.

V jeskyni na Slunečné věži se schovával za Druhé světové války Josef (Joska) Smítka. Legendární horolezec, který učinil řadu prvovýstupů na mnoho skal ve Skaláku, v Prachovských skalách i v Příhrazech. Učil nové generace horolezců, vyznával krédo, že skály by měly pod náporem horolezců trpět (co nejméně kruhů, nedřít provazem skálu apod.)

Kvůli tomu, že odmítl nastoupit na nucené práce do nacistického Německa a pro útěk ze služebny Gestapa v Praze, kam se kvůli tomu dostal, se ukrýval ve skalním městě. Na udání ho našli četníci v jeskyni pod Janovou vyhídkou. Smítka musel před střelbou z pušek vyskočit, letěl šest metrů vzduchem a bez vážnějšího zranění se mu podařilo uprchnout.

Následně se ukrýval právě v této jeskyni na Slunečné, která dnes nese jméno Smítkova, nebo Joskova jeskyně.

V kruté zimě na přelomu let 1944/1945 musel ze skal kvůli zánětu středního ucha odejít domů k otci do Turnova. Zde ho opět na udání našli četníci a odvezli do Kartouz (dnešní věznice Valdice u Jičína). Plánovaný útěk z vlaku cestou do Terezína (projížděli pod Prachovskými skalami) se nepovedl (dlouho s přáteli horolezci váhali).

Smítku 27. března 1945 v Terezíně zastřelili. Pár dnů před koncem války.

Více najdete na Wikipedii.

Joska Smítka byl bratranec dědy autora těchto stránek…

Jeskyně je velmi obtížně přístupná. Je nutné vystoupit po značené stezce na nejvyšší bod mezi Slunečnou věží a Čertovou rukou. Odtud je možné po příkrém svahu (nejdříve pokračovat ve směru značené stezky) vystoupat pod horní plošinu. Na tu vede buď úzký průchod mezi skalami, nebo kousek dál cesta po skále. Na plošině již nejde jeskyni nenalézt.

V jeskyni je bloček, kde se můžete zvěčnit a vzdát hold Smítkovi.

Na stěně jeskyně je vytesán obličej Smítky z profilu – zavřené oči hledí z jeskyně ven. Plastika vznikla po válce.

Kapacita:

5 osob

GPS a mapa:

Jeskyně: N 50°33.217; E 015°10.528

Galerie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..