Jeskyně Poniceva – Český Banát

Popis:

Jeskyně Poniceva , nebo také Netopýří jeskyně Pestera Liliecilor) je asi 200 metrů dlouhá jeskyně, která vede skrz skalní masiv až do Dunaje. Má krásné druhé patro s bohatou krápníkovou výzdobou.

Nikde jsem nedohledali, jak přesně jeskyni najít. Proto podrobný popis cesty:

Když jedete ze směru od Staré Moldavy (Moldova Veche) na Orsovu, tak hned za cedulí oznamující začátek vesnice Dubova je za mostem možno odbočit doprava na nezpevněnou terasu nad potokem, snad nějakou třídírnu štěrku. Od ní se vydejte po cestě dolů k potoku, potok přeskočte, do lesa a zpět k potoku. Nad jezem se potok ztrácí. Pokračujte dále suchým korytem. Kameny se sice stále zvětšují, cesta je ale průchodná až k prvnímu žebříku pod skalní bránu. Odsud je to k ústí jeskyně asi 30 metrů. Druhým žebříkem dolů a jste v jeskyni.

Po rovném dnu lze dojít cca 200 metrů (nutná baterka) až k Dunaji. V době naší návštěvy najížděli Rumuni s turisty lodičkami až do jeskyně.

Jeskyně má nádherné druhé patro s bohatou krápníkovou výzdobou. Najdete ho asi třicet až padesát metrů od vchodu. Čelem k Dunaji je to doleva nahoru. Výškově asi 20 metrů vzhůru. Druhé patro je suché a hlavní chodba vede do pravého úhlu k dolnímu patru. Doporučujeme navštívit i četné odbočky.

Zpět je nejsnazší stejná cesta. Pokud tedy nechcete proplavat do Dunaje a jít zpátky na boso přes skálu…

Prošlá délka:

200 metrů dolní patro, cca 100 metrů horní patro (+ četné odbočky – s těmi více)

GPS souřadnice:

N 44°35.752 E 22°15.303

Galerie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..